Siedziba PKOl w stołecznym Centrum Olimpijskim była w poniedziałek, 9 stycznia miejscem tradycyjnego spotkania noworocznego Polskiej Rodziny Olimpijskiej. Uroczystość ta jak co roku zgromadził zacne grono osób - obecni byli mistrzowie i medaliści olimpijscy kilku pokoleń, szefowie polskich związków sportowych i wielu instytucji pracujących na rzecz rodzimego sportu, sponsorzy ruchu olimpijskiego.

Tekst i zdjęcia: www.olimpijski.pl

   Siedziba PKOl w stołecznym Centrum Olimpijskim była w poniedziałek, 9 stycznia miejscem tradycyjnego spotkania noworocznego Polskiej Rodziny Olimpijskiej.  Uroczystość  ta jak co roku zgromadził zacne grono osób - obecni byli mistrzowie i medaliści olimpijscy kilku pokoleń, szefowie polskich związków sportowych i wielu instytucji pracujących na rzecz rodzimego sportu, sponsorzy ruchu olimpijskiego.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes Komitetu - Andrzej Kraśnicki, który krótko podsumował sportowe osiągnięcia minionego roku (na które złożyło się m.in. 11 medali mistrzostw świata i 23 z europejskich czempionatów w olimpijskich dyscyplinach i konkurencjach).

A. Kraśnicki zauważył, że w porównaniu z poprzednimi "przedolimpijskimi" latami (2003 i 2007) w roku 2011 wynikowo wypadliśmy nieco gorzej, ale - ponieważ potem starty olimpijskie (w Atenach i Pekinie) przynosiły nam tylko po dziesięć krążków - być może tym razem ta tendencja nie będzie już kontynuowana...

(…) Do zebranych zwróciła się także Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, która członkom Rodziny Olimpijskiej przekazała życzenia udanego roku, wypełnionego sukcesami na arenach międzynarodowych. Zapewniła też o kontynuowaniu wsparcia dla działań Komitetu zainicjowanych przez jej poprzedników: Mirosława Drzewieckiego i Adama Giersza.

Przedstawiciele sponsorów i partnerów PKOl otrzymali następnie - z rąk A. Kraśnickiego i wiceprezesa Ryszarda Stadniuka - statuetki wyrażające symboliczne podziękowanie za wspieranie naszego ruchu olimpijskiego w roku 2011. Statuetki trafiły do rąk szefów: Totalizatora Sportowego (sponsora generalnego), PKN Orlen, firmy Tauron Polska Energia, Telekomunikacji Polskiej i Kompanii Piwowarskiej z jej marką "Tyskie" (sponsorów) oraz - OTCF, właściciela marki 4F (sponsora kolekcji olimpijskiej), PPL "Porty Lotnicze - Lotniska F. Chopina", Carolina Medical Center i Trias (partnerów PKOl). Za wspieranie ruchu olimpijskiego podziękował uczestniczący w spotkaniu minister Skarbu Państwa - Mikołaj Budzanowski, a o kontynuowaniu współpracy z PKOl zapewnił w imieniu sponsorów - Sławomir Dudziński, prezes Totalizatora Sportowego - sponsora generalnego PKOl.

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl, od roku 2010 noszącej imię Piotra Nurowskiego. Za rok 2011 trofeum wręczyły obecne na spotkaniu córki tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezesa PKOl - Joanna Perłowska i Justyna Muszyńska wraz Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i prezesem A. Kraśnickim.

Marszałek serdecznie pogratulował laureatom: mistrzowi świata w skoku o  tyczce Pawłowi Wojciechowskiemu ("Sportowcowi roku"), reprezentacji Polski siatkarzy ("Drużynie roku”) oraz Włodzimierzowi Michalskiemu ("Trenerowi roku 2011"). Życzył wszystkim  udanych występów na arenach igrzysk olimpijskich w Londynie.

Następnie - zgodnie z wieloletnią tradycją - prezesi polskich związków sportowych odebrali z rąk Minister Sportu i Turystyki, członkini MKOl Ireny Szewińskiej i prezesa PKOl wyróżnienia za wyniki sportowe minionego roku, odniesione na mistrzostwach świata i Europy. W ten sposób nagrodzone zostały (w kolejności alfabetycznej) Polskie Związki: Bokserski, Kajakowy, Kolarski, Lekkiej Atletyki, Narciarski, Pływacki, Piłki Siatkowej, Podnoszenia Ciężarów, Tenisowy, Zapaśniczy i Żeglarski. Specjalne wyróżnienie PKOl przyznał ponadto Polskiemu Związkowi Motorowemu, uznając za godne szczególnego uznania przede wszystkim ubiegłoroczne sukcesy żużlowców.

Kolejny akcent noworocznego spotkania to oficjalne pożegnanie przez Rodzinę Olimpijską czwórki zawodników, którzy w roku 2011 zakończyli karierę. To: łuczniczka Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz, kajakarz Daniel Jędraszko, szpadzista Adam Wiercioch i skoczek narciarski Adam Małysz (nieobecny w Warszawie z uwagi na udział w rajdzie Dakar). Wraz z członkami kierownictwa PKOl podziękowania za lata godnego reprezentowania Polski złożył im doradca Prezydenta RP - Jan Lityński.

Z kolei mec. Ryszard Parulski - wiceprezes PKOl i szef Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, a wcześniej znakomity szermierz - z rąk Ireny Szewińskiej i Andrzeja Kraśnickiego odebrał przyznane mu przez MKOl trofeum za wieloletnią aktywność w dziedzinie "Sport i odpowiedzialność społeczna".

Oficjalną część noworocznego spotkania, do którego doszło na dokładnie 200 dni przed inauguracją londyńskich igrzysk, zakończyła projekcja krótkiego filmu prezentującego przygotowania brytyjskiej stolicy do tej imprezy.  Dodajmy, że uroczystości towarzyszył występ grupy wokalnej "Sound’n Grace", w której wykonaniu zebrani usłyszeli m.in. piosenki z repertuaru grupy "The Beatles". To stanowiło znakomite preludium do głównie "wokółolimpijskiej" tematyki  szeregu kuluarowych rozmów prowadzonych potem podczas poczęstunku przygotowanego przez PKOl oraz restaurację "Moonsfera".