W dniu 19.09.2013 podczas zebrania Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego potwierdzono start reprezentacji Polski w pierwszych Europejskich Igrzyskach Olimpijskich. Po wielu próbach i problemach dochodzi do zorganizowania tych Igrzysk.

W dniu 19.09.2013 podczas zebrania Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego potwierdzono start reprezentacji Polski w pierwszych Europejskich Igrzyskach Olimpijskich. Po wielu próbach i problemach dochodzi do zorganizowania tych Igrzysk. Oto kilka informacji na ten temat.

Decyzja o zorganizowaniu igrzysk europejskich zapadła 8 grudnia 2012 roku w Rzymie podczas drugiego dnia 41. zjazdu Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. W tajnym głosowaniu spośród 49 członków tej organizacji, za opowiedziało się 39 Narodowych Komitetów Olimpijskich, osiem było przeciw, przy trzech wstrzymujących się. Jednocześnie przyznano Baku, jako jedynej kandydaturze, organizację inauguracyjnej edycji tych zawodów. Baku, które bezskutecznie ubiegało się o organizację igrzysk olimpijskich w 2016 i 2020 roku jest już w tej chwili gotowe na organizację zawodów tej rangi. Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że kandydatury wysuną również Rosja i Turcja ale tak się nie stało.

Porozumienie zostało podpisane przez prezydenta i sekretarza generalnego EKO oraz przedstawicieli ministerstwa sportu i Narodowego Komitetu Olimpijskiego Republiki Azerbejdżanu. Przewodniczącą komitetu organizacyjnego została żona prezydenta kraju.

Podobnie jak igrzyska panamerykańskie, zawody mają się odbywać rok przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi i w wybranych dyscyplinach od 2019 roku będą stanowić jedną z kwalifikacji do letnich Igrzysk. Pierwsza edycja w 2015 roku będzie traktowana jako test organizacyjny i ekonomiczny przed zaplanowanymi na 2019 rok jeszcze większymi zawodami. W lutym 2013 roku został zorganizowany konkurs na projekty logo, medali i olimpijskiej pochodni, a pod koniec kwietnia 2013 roku ogłoszono ramy czasowe igrzysk – trwać one będą od 12 do 28 czerwca 2015 roku.

W igrzyskach będzie brać udział około 7000 sportowców, którzy będą rywalizować w około piętnastu olimpijskich dyscyplinach. Pełna lista rozgrywanych dyscyplin miała zostać sfinalizowana w marcu 2013 roku. Pod koniec kwietnia tego roku ogłoszono jednak wstępną listę z możliwością jej rozszerzenia, a znalazły się na niej (w nawiasie planowana liczba zawodników) następujące dyscypliny sportowe: łucznictwo (128); sporty wodne (1000) pływanie, piłka wodna, skoki do wody; badminton (160); koszykówka (3x3) (160); kajakarstwo (350); kolarstwo (350) – szosowe, górskie, BMX; szermierka (350); piłka nożna; plażowa (256); gimnastyka (406); judo (350); karate (96); strzelectwo (464); tenis stołowy (128); taekwondo (128); triathlon (125); siatkówka halowa i plażowa (464); zapasy (450). Organizatorzy informują, że zawody w taekwondo będą brane pod uwagę jako kwalifikacja europejska na letnie Igrzyska 2016 r.

Azerskie ministerstwo sportu na liście dyscyplin sportowych wstępnie umieściło również boks (300 sportowców), zarządzające tym sportem AIBA potwierdziło uczestnictwo w igrzyskach w połowie maja. Z powodu oddolnych nacisków udział w igrzyskach rozważała również Międzynarodowa Federacja Wioślarska – w lipcu 2013 roku ogłoszono, że wioślarstwo nie pojawi się na tych zawodach z powodu braku odpowiedniego toru regatowego. Początkowo chęci udziału nie wyraziła Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza, jednakże po zmianie prezesa nowy prezes, zmienił decyzję swojego poprzednika i w marcu 2013 roku podpisał ostatecznie porozumienie, na mocy którego zapasy włączone zostały do programu igrzysk w roku 2015. W programie nie znajdzie się lekkoatletyka i pływanie, European Athletics i Europejska Federacja Pływacka wydały bowiem oświadczenia, w których podkreślały wypełnienie terminarza zawodów w tych dyscyplinach. Organizatorzy gotowi są jednak zorganizować własne zawody lekkoatletyczne.



Opracował: Jacek Skubis