Międzynarodowa obsada sędziowska, zagraniczne kadry narodowe i licznie obsadzone kategorie – wielkie święto konkurencji poomsae w Białymstoku.
 
W sobotę, 8. czerwca 2024 roku, odbyło się duże wydarzenie sportowe pod egidą PZTO. Do rywalizacji o medale i statuetki XVI Technicznych Mistrzostw Polski i IX Technicznych Mistrzostw Polski Osób z Niepełnosprawnościami stanęli specjaliści w konkurencji poomsae. Przeprowadzono także turniej towarzyszący Open Huzar Poomsae Cup. W całym wydarzeniu wzięło udział blisko 250 zawodników, a sędziowie ocenili tego dnia niemal 300 startów. Konkurowano w kategoriach indywidualnych, par i zespołów.
 
„Zorganizowanie takich zawodów jest przedsięwzięciem wymagającym, ale cieszy nas, że startują tu członkowie kadry narodowej Danii, Francji, Rumunii, ale i bardzo mocni zawodnicy z Hiszpanii. W Polsce zauważalny jest wzrost poziomu sportowego oraz rosnąca popularność naszej dyscypliny. Dowodem jest między innymi duża ilość biorących udział w turnieju. Tworzenie i uczestniczenie w takich wydarzeniach jest bardzo istotne w szkoleniu i to na każdym poziomie zaawansowania.
 
Obserwowanie konkurencji i otwarta z nią rywalizacja buduje poziom sportowy. Ukazuje gdzie aktualnie poszczególni zawodnicy się znajdują, nad czym muszą pracować. Bardzo istotnym elementem jest również doszkalanie zespołów sędziowskich, co miało miejsce w przeddzień zawodów.”– powiedział Pan Paweł Baranowski, trener Polskiej Kadry Narodowej Poomsae i główny organizator turnieju wraz z Panią Urszulą Wardzińską.
 
W dniu poprzedzającym, szkolenie sędziowskie było poprowadzone przez GM Ky-Tu Dang 9 Dan - sędziego międzynarodowego, który w ETU (Europejskiej Federacji Taekwondo) pełnił funkcję szefa wyszkolenia IR. Jako sędzia główny poprowadził zawody, a obok polskich sędziów towarzyszyli mu także czterej sędziowie zagraniczni.
„Zawody zrealizowane z rozmachem, wysoki poziom wykonywanych układów, a rywalizacja w niektórych kategoriach wymagała nawet przeprowadzenia rundy eliminacyjnej. Rozwój tej dyscypliny w Polsce widać pod każdym względem – ilości startujących, jakości prezentowanych układów i uczestnictwie zagranicznych reprezentacji narodowych.
Dziękuję organizatorom, Białostockiemu Klubowi Huzar Taekwondo, bo było to prawdziwe widowisko sportowe i zarazem wielkie święto poomsae” – podsumował Pan Artur Chmielarz, Vice-Prezes PZTO wizytujący mistrzostwa.
 
Zdjęcia: Profil Fb Klubu Białystok Huzar Taekwondo